Zamieście 83  34-650 Tymbark     piotrkubatek@gmail.com     606 289 087

Cover Image

Co należy zrobić, gdy wycena szkody samochodowej jest za niska?

Maj 17, 2022
Czas czytania: 2 minut

Ubezpieczenia powinny działać w dwie strony, nie tylko, gdy my płacimy, ale również, gdy trzeba nam wypłacić pieniądze. Czasem tak się nie dzieje. W jaki sposób można walczyć z tą patologią w tym obszarze? Sprawdźmy!

Rodzaje szkód

Nim dowiemy się, w jaki sposób można przeciwdziałać nieodpowiednim praktykom, należy wiedzieć, z jakiego rodzaju szkodami można się spotkać. Tu kierunki są oczywiście dwa. Pierwszym jest ten, gdy odszkodowanie wypłaca ubezpieczyciel sprawcy zdarzenia. Odbywa się to w ramach OC. Drugim jest ten, gdy to nasze własne towarzystwo powinno nam zwrócić pieniądze, co z kolei wynika z ubezpieczenia AC. Jeśli mamy jakiekolwiek wątpliwości co do stopnia wyrządzonej szkody, powinniśmy zgłosić się do firmy Dream Cars, której obszarem działania są: opinie techniczne, kosztorysy i wycena szkód samochodowych. To właśnie niezależny rzeczoznawca dokonuje oceny, która jest rzetelna i obiektywna, w przeciwieństwie do nieuczciwych praktyk towarzystw.

Zaniżona szkoda

Zaniżenie wartości straty zawsze wynika z chęci uniknięcia wypłaty należytego zadośćuczynienia. Niektóre uszkodzenia są proste do oszacowania. Aby jednak wiedzieć więcej, należy zgłosić się do specjalisty, który dokona właściwej oceny. Co zrobić z zaniżoną wyceną? Jeśli mamy tę wiedzę od początku to już wiemy, że propozycji od firmy ubezpieczeniowej nie należy przyjmować. Wiele osób już z doświadczenia wie, że w ogóle pierwszy wariant zawsze trzeba odrzucić. Do samego wniosku warto dołączyć ekspertyzę specjalisty niezależnego, do którego oddaliśmy pojazd. To zawsze uwiarygadnia nasze stanowisko i pozwala umocnić naszą pozycję w negocjacjach. Odbywa się to w toku reklamacji, jednak czasem przyda się wsparcie Rzecznika Finansowego.  Co więcej, także po dokonanych naprawach warto zwrócić się do rzeczoznawcy, który oceni, czy jakość przeprowadzonych prac jest w odpowiedniej jakości – co ma miejsce np. przy działaniach podejmowanych przez autoryzowany serwis.