Zamieście 83  34-650 Tymbark     piotrkubatek@gmail.com     606 289 087

Cover Image

Od czego zależy wartość rynkowa pojazdu?

Październik 24, 2020
Czas czytania: 2 minut

Kiedy przygotowujemy się do sprzedaży pojazdu, chcemy dokładnie poznać jego wartość, by oszacować odpowiednią cenę. Szczególne znaczenie ma to podczas sprzedaży praktycznie nowych samochodów o wysokiej wartości pierwotnej, ale także podczas sprzedaży aut ciężarowych lub też maszyn. Wartość rynkowa pojazdu zależy od wielu czynników, natomiast wyceną powinien zająć się specjalista w tej dziedzinie, który weźmie pod uwagę wszystkie czynniki.

Szacowanie wartości rynkowej pojazdu

Wartość rynkowa jest rzeczywistą kwotą, jaką można zapłacić za konkretny pojazd w ramach umowy kupna-sprzedaży. Warto zacząć od tego, że wartość rynkowa nie musi być ostateczną ceną, za którą można nabyć lub sprzedać pojazd. Jest to jedynie kalkulacja przeprowadzona podczas procesu wyceny. Podczas wyceny pod uwagę bierze się między innymi markę pojazdu, rok produkcji, wyposażenie dodatkowe czy też stan techniczny. Wartość rynkową ustala się także poprzez pozyskanie informacji o przeciętnych cenach tego samego modelu pojazdu oraz o tych samych parametrach. Wartość rynkową pojazdu używanego ustala się na konkretny miesiąc oraz rok, a pod uwagę bierze wszystkie czynniki, które mogą mieć wpływ na wartość pojazdu. W przypadku nowego samochodu sprawa jest o wiele prostsza, ponieważ wartością pojazdu jest kwota widniejąca na fakturze.

Rola rzeczoznawcy w wycenie

Z całą pewnością wycenę samochodu powinniśmy zostawić doświadczonemu rzeczoznawcy, który podczas opracowywania wyceny weźmie pod uwagę wszelkie czynniki oraz okoliczności towarzyszące. Wykonanie rzeczowej ekspertyzy czy też wydanie wiarygodnej opinii technicznej są niezwykle ważne, ponieważ to one informują właściciela o wartości rynkowej pojazdu. Rzeczoznawca nie specjalizuje się wyłącznie w wycenie aut osobowych, ponieważ doświadczenie pozwala mu także na przeprowadzenie tego typu kalkulacji dla pojazdów ciężarowych czy też maszyn. Warto wspomnieć, że wyceny nie stosuje się wyłącznie w celu poznania wartości pojazdu przed jego sprzedażą, ale także, gdy ulegnie on uszkodzeniu na przykład podczas wypadku drogowego.