Zamieście 83  34-650 Tymbark     piotrkubatek@gmail.com     606 289 087

Cover Image

W jaki sposób działają rzeczoznawcy samochodowi?

Listopad 30, 2022
Czas czytania: 2 minut

Rzeczoznawca samochodowy to zawód zaufania publicznego, a tytuł ten jest przyznawany wyłącznie przez wybrane instytucje państwowe bądź organizacje. Rzeczoznawca samochodowy to doświadczona i wykwalifikowana osoba, która zajmuje się wydawaniem opinii na temat stanu technicznego auta oraz opisywaniem szkód. Co jeszcze należy do obowiązków rzeczoznawcy samochodowego? Jak można nim zostać? Na te pytania odpowiadamy poniżej.

Czym zajmuje się rzeczoznawca samochodowy?

Rzeczoznawca samochodowy to specjalista, który ma ogromną wiedzę z zakresu techniki samochodowej. Dzięki temu może on przygotowywać opinie na temat stanu technicznego pojazdu, ale też opisywać wysokość szkód i zniszczeń powstałych w wyniku wypadku samochodowego. Do obowiązków rzeczoznawcy samochodowego należy też sporządzanie ekspertyzy powypadkowej oraz kosztorysu napraw. Pomoc rzeczoznawcy może okazać się też niezbędna w sytuacji, gdy podejrzewa się, że koszt napraw samochodu został znacznie zaniżony przed towarzystwo ubezpieczeniowe. W takiej sytuacji ubezpieczyciel musi wziąć pod uwagę opinię rzeczoznawcy związaną z powstałą szkodą. Ze wsparcia rzeczoznawcy można też skorzystać w przypadku, gdy konieczne jest ustalenie wartości auta.

Jak można zostać rzeczoznawcą samochodowym?

Jak już wiadomo, rzeczoznawca samochodowy to zawód zaufania publicznego, a uprawnienia mogą zostać przyznane wyłącznie przez instytucje państwowe. Do jednych z najważniejszych uprawnień rzeczoznawcy należą certyfikaty poświadczające wysokie kwalifikacje zawodowe danej osoby. Ważne jest też, aby mieć kierunkowe wykształcenie średnie oraz minimum 2-letnią praktykę zawodową. Rzeczoznawca samochodowy musi też mieć certyfikaty akredytacji w zakresie podejmowanych działań. Po spełnieniu powyższych warunków dana osoba może ubiegać się o wpis na listę rzeczoznawców samochodowych.