Zamieście 83  34-650 Tymbark     piotrkubatek@gmail.com     606 289 087

Cover Image

Rzeczoznawca samochodowy - kim jest i kiedy może nam pomóc?

Styczeń 11, 2021
Czas czytania: 3 minut

Kiedy doszło do wypadku, w wyniku którego nasz pojazd został uszkodzony, to większość z nas liczy na wypłatę środków pieniężnych ze strony zakładu ubezpieczeń. Zazwyczaj nie ma problemu, aby uzyskać pieniądze, aczkolwiek problem pojawia się, jeśli chodzi o wysokość odszkodowania. Ubezpieczyciele, podobnie jak i ich pracownicy czy osoby współpracujące, nie zawsze odpowiednio określają wysokość szkody. W takiej sytuacji warto udać się indywidualnie do rzeczoznawcy samochodowego, który pomoże nam w uzyskaniu odpowiednio wysokiego odszkodowania.

Rzeczoznawca samochodowy – kim jest?

Rzeczoznawca samochodowy jest osobą, która zajmuje się m.in. szacowaniem strat i zniszczeń. Na rynku możemy znaleźć niezależnego certyfikowanego rzeczoznawcę, czyli takiego, który jest umieszczony na liście Ministra Transportu i nie pracuje dla żadnego towarzystwa ubezpieczeniowego. Brałeś udział w zdarzeniu drogowym i chcesz sprawdzić, czy wysokość odszkodowania oferowana przez zakład ubezpieczeniowy jest właściwa? W takim razie udaj się do rzeczoznawcy samochodowego, który dokona weryfikacji.

Zanim jednak to zrobisz, pamiętaj, aby przyszykować wszystkie najistotniejsze dokumenty. Należą do nich zdjęcia z miejsca wypadku, dokumenty samochodu, ocena zawierająca wyliczenia wykonane przez zakład ubezpieczeniowy, a także uszkodzony pojazd. Nie zaszkodzi także przygotowanie pisemnego dokumentu, który będzie zawierał nasz punkt widzenia zdarzenia drogowego w przypadku, kiedy ubezpieczalnia całkowicie odmawia wypłaty odszkodowania.

W jaki sposób może nam pomóc rzeczoznawca samochodowy?

Większość osób zgłasza się do niezależnego rzeczoznawcy samochodowego w sytuacji, w której podejrzewają one, że koszt naprawy pojazdu został znacząco obniżony przez towarzystwo ubezpieczeniowe. W takim przypadku udanie się do rzeczoznawcy samochodowego to najlepsze rozwiązanie – ubezpieczyciel ma obowiązek wziąć pod uwagę opinię niezależnego rzeczoznawcy co do zakresu uszkodzeń oraz rozmiaru powstałej szkody.

Zdarza się, że ubezpieczyciel częściowo uwzględnia ocenę dokonaną przez powołanego rzeczoznawcę samochodowego. W tej sytuacji należy jednak pamiętać, że taka ekspertyza jest punktem wyjścia do rozpoczęcia postępowania sądowego. Nie ulega żadnym wątpliwościom, że o należną i odpowiednią kwotę odszkodowania czasami należy walczyć w sądzie.

Z pomocy rzeczoznawcy samochodowego warto skorzystać również wtedy, gdy konieczne jest ustalenie wartości pojazdu, współgrania uszkodzeń pomiędzy pojazdem sprawy a poszkodowanym, a także innych tematów motoryzacyjnych.