Zamieście 83  34-650 Tymbark     piotrkubatek@gmail.com     606 289 087

Cover Image

Opinia rzeczoznawcy a wycena ubezpieczyciela

Maj 29, 2020
Czas czytania: 3 minut

Uzyskanie adekwatnego odszkodowania za uszkodzenie pojazdu wcale nie jest łatwym zadaniem. Niestety pracownicy ubezpieczalni wyznaczani przez firmy ubezpieczeniowe jako pseudorzeczoznawcy bardzo często zaniżają wycenę i to na wiele różnych sposobów. Co zrobić, aby do tego nie dopuścić i uzyskać stosowne odszkodowanie?

Praktyki firm ubezpieczeniowych

Niestety opinie ubezpieczycieli nigdy nie mogą być uznawane za całkowicie bezstronne. Popularną praktyką jest kalkulacja szkód polegająca na braniu pod uwagę najtańszych zamienników lub części oryginalnych pomniejszonych o znaczną amortyzację, nie uznają pełnej technologi naprawy. Jednak klient ma prawo wypłaty odszkodowania nowych podzespołów z pełną technologią naprawy. Kolejną metodą są „nieaktualne” cenniki za usługi, albo szacowanie napraw trwających krócej, niż możliwe jest ich wykonanie w serwisie naprawczym. Nieuczciwe firmy kwestionują również niektóre szkody, przekonując, że doszło do nich przed wypadkiem bądź kolizją lub  kwestionują autentyczność całego zdarzenia. Wszystko to działa na niekorzyść klientów, dlatego wielu próbuje dochodzić swoich spraw. Czy jest to możliwe?

Co zrobić, gdy nie zgadzam się z opinią firmy ubezpieczeniowej?

Prawo przewiduje możliwość odwołania się od decyzji ubezpieczyciela. Wówczas możliwe jest skorzystanie z usług niezależnego rzeczoznawcy samochodowego, który w sposób rzetelny podejdzie do wyceny szkód. Firma ubezpieczeniowa  musi zgodzić się i przyjąć taką ekspertyzę do rozpatrzenia - w przypadku jej kwestionowania sprawę można skierować na drogę sądową. Jeśli właściciel samochodu jest pewien swoich praw, a rzeczoznawca posiada odpowiednie certyfikaty, droga ta będzie dobrą decyzją. Okazuje się, że nawet ponad 90% spraw, które trafiają do Sądu, rozstrzyganych jest na korzyść klientów, albo w całości, albo częściowo. Nie ulega więc wątpliwości, że warto walczyć o swoje prawa, choć firmy ubezpieczeniowe zdają sobie sprawę, że taką możliwość wybierze tylko część osób ze względu na czas i zaangażowanie, które trzeba poświęcić, by móc dochodzić swego.

Firmy ubezpieczeniowe mogą pozwolić sobie na zaniżanie wycen za szkody, gdyż doskonale wiedzą, że niewielu klientów będzie dochodzić swoich praw. Aby jednak uzyskana kwota była adekwatna, pierwszym krokiem jest powołanie niezależnego rzeczoznawcy, który zagwarantuje najwyższy poziom usług i umożliwi uzyskanie uczciwego odszkodowania.