Zamieście 83  34-650 Tymbark     piotrkubatek@gmail.com     606 289 087

Cover Image

Metoda likwidacji szkody z OC. Jaką wybrać?

Listopad 24, 2021
Czas czytania: 2 minut

W trakcie kolizji drogowej niemal zawsze dochodzi do uszkodzenia jednego lub kilku pojazdów uczestniczących w zdarzeniu. W takiej sytuacji należy ustalić sprawcę oraz zastanowić się nad metodą likwidacji szkody. Poszkodowany może skorzystać z przygotowania kosztorysu przez ubezpieczyciela lub skorzystać z możliwości naprawy pojazdu w serwisie. Podpowiadamy, która metoda jest najkorzystniejsza.

Sporządzanie kosztorysu naprawy pojazdu

Zdarzenie drogowe, w którym dojdzie do uszkodzenia pojazdu i konieczności jego naprawy wymaga sporządzenia kosztorysu, na podstawie którego ubezpieczyciel wypłaci pieniądze niezbędne do naprawy pojazdu. Często towarzystwo ubezpieczeniowe wysyła rzeczoznawców, którzy wykonują zdjęcia uszkodzonego pojazdu i na ich podstawie sporządzany jest kosztorys naprawy i wypłata odszkodowania. Zdarza się, że kwota jest zbyt niska wykonywanie rzetelnie wszystkich napraw. Wtedy poszkodowany może odwołać się do towarzystwa ubezpieczeniowego i przestawić kosztorys wykonany przez niezależnego specjalistę. Często na tej podstawie wypłacana jest różnica, która pokryje koszty naprawy pojazdu.

Naprawa pojazdu w serwisie

Naprawa samochodu w serwisie, czyli tak zwana metoda serwisowa to naprawa uszkodzonego pojazdu w dowolnie wybranym autoryzowanym serwisie współpracującym z ubezpieczycielem, u którego sprawca kolizji miał wykupioną polisę. Zazwyczaj ubezpieczalnia wybiera serwis zlokalizowany blisko miejsca zamieszkania poszkodowanego. W przypadku wyboru tej metody towarzystwo rozlicza się z serwisem, wypłacając kwotę zgodną z kosztami naprawy. Serwis wystawia fakturę towarzystwu ubezpieczeniowemu, które następnie przelewa kwotę na konto, a poszkodowany może odebrać naprawiony pojazd.