Zamieście 83  34-650 Tymbark     piotrkubatek@gmail.com     606 289 087

Cover Image

Likwidacja szkód zagranicznych. Pomoc rzeczoznawcy przy wypłacie odszkodowania

Kwiecień 2, 2021
Czas czytania: 3 minut

Prawidłowa likwidacja międzynarodowych szkód komunikacyjnych nabiera coraz większego znaczenia ze względu na wzrastający ruch drogowy w Europie. Likwidacja szkody spowodowanej przez polskiego obywatela w innym kraju, na przykład w Niemczech, pojazdem zarejestrowanym i ubezpieczonym w Polsce nastąpi w ramach Systemu Zielonej Karty. W innych wypadkach zagranicznych na terenie Unii Europejskiej ma zastosowanie IV Dyrektywa Komunikacyjna. W procesie likwidacji szkód zagranicznych niezbędna jest opinia rzeczoznawcy samochodowego, który dokona oględzin uszkodzonego pojazdu oraz określi przybliżoną cenę naprawy. Od tego będzie zależna kwota odszkodowania, jaka zostanie wypłacona poszkodowanemu kierowcy. Dowiedz się jak wygląda proces likwidacji szkód i jak znaleźć dobrego rzeczoznawcę samochodowego.

Proces likwidacji szkód

Szkodę należy jak najszybciej zgłosić do ubezpieczyciela, gdyż czas odgrywa dużą rolę w procesie jej likwidacji. Im krótszy czas od zdarzenia drogowego, tym łatwej jest ustalić jego przebieg również rzeczoznawcy, którego opinia ma wpływ na wysokość odszkodowania. W jaki sposób zgłosić szkodę? Najlepiej zrobić to online - poprzez stronę ubezpieczyciela bądź telefonicznie. Można też zgłosić szkodę listownie, ale wydłuża to cały proces i jest to metoda najrzadziej stosowana. Następnie umawiamy się na spotkanie z rzeczoznawcą, który dokonuje oględzin i przygotowuje wycenę szkód. Jeśli zgadzamy się z ustaloną kwotą, towarzystwo ubezpieczeniowe przelewa odszkodowanie na konto. Jak ustalana jest wysokość kosztów naprawy przez zakład ubezpieczeń? Bierze on pod uwagę ceny części zamiennych, materiały i wysokości stawek za roboczogodzinę odnoszących się do usług koniecznych do naprawy uszkodzonego pojazdu. Celem jest przywrócenie pojazdu do stanu jak najbardziej zbliżonego do tego sprzed wypadku – pod względem technicznym, użytkowym i estetycznym.

Kim jest rzeczoznawca samochodowy i dlaczego warto skorzystać z jego pomocy w przypadku likwidacji szkód międzynarodowych?

Zacznijmy od tego kim właściwie jest rzeczoznawca samochodowy. Jest to ekspert, który szacuje straty i szkody powstałe w wypadku lub kolizji drogowej. Weryfikuje też stan pojazdów i ustala ich wartość. Jego kompetencje potwierdzone są odpowiednimi certyfikatami. Rzeczoznawca w procesie likwidacji szkód międzynarodowych odgrywa ważną rolę, bo dokonuje oględzin i ustala koszty naprawy. To właśnie od jego opinii będzie zależała wartość wypłaconego odszkodowania.

Jak znaleźć dobrego rzeczoznawcę samochodowego?

Dobry rzeczoznawca samochodowy wyróżnia się rzetelnością i szybkością działania. Jego doświadczenie zawodowe i kwalifikacje powinny być potwierdzone uprawnieniami zgodnymi z art. 79a Ustawy Prawo o Ruchu Drogowym. Warto zwrócić uwagę na to, jakie jeszcze usługi związane z motoryzacją oferuje rzeczoznawca i w czym się specjalizuje. Oczywiście liczą się też opinie wydawane przez osoby bądź firmy, z którymi współpracował, dlatego dobrze jest też zapoznać się z rekomendacjami. Dzisiaj nie jest to trudne, bo większość ekspertów posiada swoje strony internetowe, dzięki którym możemy bliżej poznać ich kwalifikacje i zakres działania.