Zamieście 83  34-650 Tymbark     piotrkubatek@gmail.com     606 289 087

Cover Image

Kiedy warto skorzystać z usług rzeczoznawcy samochodowego?

Maj 25, 2020
Czas czytania: 3 minut

Usługi certyfikowanych, niezależnych rzeczoznawców samochodowych są przydatne w wielu sytuacjach. Jakich konkretnie?

Zbyt niskie odszkodowanie powypadkowe

Częstą sytuacją, w której pojawia się potrzeba skorzystania z pomocy niezależnego rzeczoznawcy samochodowego, jest zaniżenie kosztorysu przez rzeczoznawcę oddelegowanego przez firmę ubezpieczeniową. Wówczas można zdecydować się na pomoc niezależnego eksperta, który dokona ekspertyzy na bazie oryginalnych cen części, z uwzględnieniem realnych stawek za renowację w warsztatach naprawczych. Taki kosztorys, opinia, wycena może zostać przedstawiony ubezpieczycielowi, ponieważ ubezpieczyciel obowiązek wzięcia go pod uwagę i ustosunkowanie się do jego treści i zasadności. Zgodnie z wyrokiem SN koszt takiej czynności tj. opinii jest zwracany przez ubezpieczyciela. Kolejnym krokiem w tym przypadku może być wejście na drogę sądową, choć wówczas czeka nas długi i uciążliwy proces, w czasie trwania, którego naprawa samochodu będzie niemożliwa.

Sprzedaż lub zakup samochodu

Kolejnymi sytuacjami, gdy skorzystanie z usług rzeczoznawcy majątkowego będzie bardzo pomocne, są sprzedaż lub zakup pojazdu. Wówczas ekspert pomoże nam w określeniu, jaka jest jego rzeczywista wartość, a w przypadku kupna czy samochód jest bezwypadkowy, czy był kradziony oraz, czy jego stan jest zgodny z deklaracjami aktualnego właściciela. Skorzystanie z takiej usługi będzie również adekwatne w przypadku zakupu auta zabytkowego, rzadko spotykanego na rynku lub w wysokiej cenie.

Rekonstrukcja wypadku drogowego

Gdy uczestniczyliśmy w wypadku albo kolizji drogowej i nie zgadzamy się z wydaną przez policję decyzją co do winy za zdarzenie, również możemy zdecydować się na opinię rzeczoznawcy samochodowego. Wówczas istotne jest to, aby czas od zdarzenia drogowego był jak najkrótszy, dzięki czemu ustalenie jego przebiegu będzie łatwiejsze, także dla eksperta w tym zakresie, jakim jest rzeczoznawca.

Pozostałe przypadki

To nie jedyne usługi oferowane przez rzeczoznawców samochodowych. W swojej działalności oferuję dodatkowo kosztorysowanie kosztów napraw, analizę dokumentów szkodowych, opinie co do zmian w pojazdach czy opiniowanie techniczne. Ponadto z usług rzeczoznawcy skorzystamy:

  • gdy ubezpieczyciel przeciąga proces zlecenia likwidacji szkody oraz kiedy naprawa pojazdu po szkodzie powinna odbyć się natychmiast, celem niwelowania strat spowodowanych uszkodzeniem pojazdu;
  • w przypadku likwidacji szkód międzynarodowych, gdzie sprawca ma polisę wystawioną przez zagranicznego ubezpieczyciela - rzeczoznawca wykonuje wówczas oględziny, ustala koszty naprawy, a także prowadzi proces likwidacyjny za granicą;
  • w przypadku konieczności wyceny pojazdu do leasingu, kredytu lub wycofania pojazdu z firmy, jeśli został zamortyzowany w całości;
  • w przypadku opisu oraz ustalenia przyczyn usterki pojazdu, silnika;
  • w przypadku analizy dokumentów pozyskanych podczas likwidacji szkody z ubezpieczalni przez poszkodowanego celem weryfikacji zaniżenie odszkodowania.

Z usług rzeczoznawcy należy skorzystać jeszcze wtedy, kiedy diagnosta stwierdzi korozję numeru VIN, niezbędna jest zmiana silnika, zmiana zabudowy i przeznaczenia pojazdu. Jeśli zależy Państwu na profesjonalizmie, zapraszam do kontaktu.