Zamieście 83  34-650 Tymbark     piotrkubatek@gmail.com     606 289 087

Cover Image

Kiedy TU stwierdza szkodę całkowitą?

Październik 28, 2022
Czas czytania: 2 minut

Zdarzają się przypadki, gdy podczas wypadku komunikacyjnego samochód uległ zniszczeniu, a naprawy przewyższają wartość auta. W takiej sytuacji warto zgłosić się do sprawdzonego rzeczoznawcy samochodowego, który wyceni szkodę. W niektórych przypadkach TU może też stwierdzić szkodę całkowitą. Z poniższego wpisu dowiesz się, jakie czynniki brane są pod uwagę w momencie wyceny szkody i kiedy TU stwierdza szkodę całkowitą. Zapraszamy do lektury.

Kiedy Towarzystwo Ubezpieczeniowe stwierdza szkodę całkowitą?

Wypadek samochodowy często wiąże się z uszkodzeniem pojazdu, a uzyskanie odpowiedniego ubezpieczenia nie zawsze jest łatwym zadaniem. Ważne jest, aby po zdarzeniu drogowym zgłosić się do sprawdzonego ubezpieczyciela, gdzie rzeczoznawca będzie mógł wycenić powstałą szkodę. W momencie, gdy koszty napraw zniszczonego samochodu przekraczają 100% jego wartości, ubezpieczyciel stwierdza szkodę całkowitą. Oznacza to, że właściciel uszkodzonego auta otrzyma odszkodowanie pieniężne w wysokości różnicy pomiędzy wartością pojazdu w momencie zdarzenia a wartością pozostałego wraku.

Jakie czynniki wpływają na wycenę szkody pojazdu?

Wycena szkody samochodu jest wynikiem wielu analiz wykonanych przez rzeczoznawcę. Pierwszym czynnikiem branym pod uwagę podczas wyceny jest stopień uszkodzenia pojazdu. Ważne jest wówczas, aby określić koszty napraw i przeszacować, czy będą one opłacalne dla właściciela auta. Niezbędne jest też wykonanie oględzin auta i sporządzenie protokołu, który stanowi podstawę do ustalenia kosztów napraw. Podczas wyceny szkody rzeczoznawca zwraca też uwagę na indywidualne cechy samochodu, takie jak marka, moc jednostki napędowej, czy stan techniczny.