Zamieście 83  34-650 Tymbark     piotrkubatek@gmail.com     606 289 087

Cover Image

Jakie uprawnienia musi posiadać rzeczoznawca samochodowy?

Luty 21, 2022
Czas czytania: 2 minut

W przypadku kolizji i wypadków drogowych w momencie gdy chcemy skorzystać z naprawy samochodu z OC sprawcy, należy skorzystać z pomocy rzeczoznawcy. Do kogo się zwrócić o wycenę szkód? Jakie uprawnienia powinien posiadać?

Jakie są zadania rzeczoznawcy samochodowego?

Rzeczoznawca samochodowy to specjalista z zakresu techniki samochodowej, przez co może wydawać on opinie na temat stanu technicznego pojazdów, a także opisywać wysokość szkód i uszkodzeń pojazdów, jakie odniosły one w wyniku wypadku samochodowego czy też awarii. Do jego obowiązków zalicza się też sporządzenie ekspertyzy powypadkowej, niekiedy wraz z ewentualnym kosztorysem napraw.

Jak zostać rzeczoznawcą samochodowym?

Jednym z ważniejszych uprawnień rzeczoznawcy są konkretne certyfikaty poświadczające wysokie kwalifikacje danej osoby. Punktem wyjścia jest jednak kierunkowe wykształcenie średnie tzw. branżowe oraz minimum 2-letnia praktyka zawodowa w dziecinie związanej z motoryzacją oraz mieć prawo jazdy kategorii A, B, C lub C1. Oczywiście musi to być osoba o nieposzlakowanej opinii. Nie może być karalna, nawet w zakresie przestępstw popełnionych umyślnie.

Jakie certyfikaty dotyczą rzeczoznawcy?

Rzeczoznawca powinien móc okazać się certyfikatami akredytacji w zakresie podejmowanych przez niego zadań, które wydawane są przez Stowarzyszenie Rzeczoznawców Techniki Samochodowej i Ruchu Drogowego, Centrum Certyfikacji Rzeczoznawców Samochodowych, Polski Związek Motorowy, Centrum Certyfikacji Rzeczoznawców oraz TÜVPOL Sp. z o.o., Europejskie Centrum Certyfikacji Rzeczoznawców i Specjalistów Techniki Samochodowej. Ważne jest, aby osoby te stale podnosiły swoje kwalifikacje, by móc przez to być na bieżąco nie tylko z wszelkimi nowinkami technologicznymi, ale także uwarunkowaniami prawnymi. Dopiero posiadając stosowny certyfikat, można starać się o wpis na listę rzeczoznawców samochodowych. W przypadku ukończenia branżowych studiów wyższych nie jest potrzebna dwuletnia praktyka zawodowa.