Zamieście 83  34-650 Tymbark     piotrkubatek@gmail.com     606 289 087

Cover Image

Jak ubezpieczyciel dokonuje wyceny szkody samochodowej?

Sierpień 19, 2021
Czas czytania: 5 minut

Wypadek czy stłuczka na drodze zdarzyć się może każdemu. Jeśli pojazd jest ubezpieczony, możemy liczyć na wypłatę odszkodowania, którego wysokość zależy od wielu czynników. Ważny jest regulamin towarzystwa ubezpieczeniowego, ale również to, jaką szkodę w wyniku zdarzenia ponieśliśmy. Kto dokonuje jej wyceny i w jaki sposób się to robi? O czym należy pamiętać?

Spotkanie z rzeczoznawcą

Jakakolwiek kolizja na drodze to wydarzenie stresujące i niebezpieczne dla uczestników ruchu drogowego. Dlatego przepisy prawa wymagają, aby właściciel miał wykupione podstawowe ubezpieczenie OC. Często inwestujemy również w AC, co daje nam spokojną głowę.

Po zdarzeniu drogowym należy zgłosić się do ubezpieczyciela sprawcy wydarzenia. Rozpoczyna to proces likwidacji szkody, który poprzedzony jest niezwykle ważnym etapem: wyceną szkody. Należy przeanalizować stan techniczny samochodu lub innego pojazdu, określić zakres szkód i wycenić, ile będzie kosztowała naprawa. Ostateczne odszkodowanie zależy również od polityki danego towarzystwa ubezpieczeniowego, ale samą wyceną szkody zajmuje się techniczny pracownik ubezpieczalni. Proces ten składa się z kilku etapów.

Wycena szkody samochodowej

Pierwszym krokiem jest obejrzenie samochodu lub pojazdu z zewnątrz i zanotowanie wszystkich widocznych uszkodzeń. Następnie pracownik ubezpieczalni sprawdza koszty ich usunięcia ze wskazaniem czy chodzi o naprawę, czy wymianę danej części. Szacuje też koszty prac blacharskich i ewentualnego lakierowania. Określa również wartość pojazdu (wiek, liczbę przejechanych kilometrów, udział w innych zdarzeniach drogowych) i porównuje z wartością oszacowaną, tak zwaną wartością bezsporną dla ubezpieczyciela, która wynosi w zależności od rodzaju polisy i towarzystwa ubezpieczeniowego około 40% realnych kosztów naprawy! Gdy kierowca chce uzyskać pozostałą kwotę powinien powołać niezależnego rzeczoznawcę samochodowego celem weryfikacji zakresu uszkodzeń i skalkulowania szkody na nowo.

Jeśli koszty naprawy są większe niż wartość samochodu, ogłasza się szkodę całkowitą, która polega na wypłacie różnicy pomiędzy wartością pojazdu z dnia szkody a wartością pozostałości. Celem weryfikacji ww. kwoty należy przedstawić otrzymane dokumenty niezależnemu rzeczoznawcy. Pracownicy towarzystw wykorzystują niewiedzę poszkodowanych i stosują triki, dzięki którym ograniczają wypłatę odszkodowania.