Zamieście 83  34-650 Tymbark     piotrkubatek@gmail.com     606 289 087

Cover Image

Jak szybko następuje wypłata odszkodowania na podstawie kosztorysu?

Październik 31, 2022
Czas czytania: 2 minut

Niekiedy zdarza się, że w wyniku kolizji drogowej pojazd zostaje uszkodzony i wymaga kosztownych napraw. W takiej sytuacji warto zgłosić się do rzeczoznawczy komunikacyjnego, który sporządzi kosztorys. Na jego podstawie możliwa będzie wypłata odszkodowania. Jakie informacje znajdują się w kosztorysie? Po jakim czasie następuje wypłata odszkodowania na podstawie kosztorysu? Na te pytania odpowiadamy w poniższym artykule.

Czym jest kosztorys i jakie zawiera informacje?

Kosztorys to ważny dokument sporządzany przez rzeczoznawcę komunikacyjnego w momencie wystąpienia szkód samochodowych. Kosztorys jest przygotowywany na podstawie oględzin uszkodzonego pojazdu i wyceny wartości powstałych szkód. W dokumencie znajdują się informacje dotyczące części zamiennych, kosztów materiałów lakierniczych i kosztów robocizny za wykonane prace naprawcze. Po akceptacji sporządzonego kosztorysu odszkodowanie wypłacane jest bezpośrednio na konto poszkodowanego, najczęściej z polisy OC sprawcy kolizji. Co ciekawe, metoda kosztorysowa umożliwia też samodzielny wybór mechanika bądź lakiernika, u którego będzie naprawiane auto.

Jaki jest termin wypłaty odszkodowania na podstawie kosztorysu?

Do wypłaty konkretnej kwoty odszkodowania konieczna jest akceptacja kosztorysu przez poszkodowanego. Ważne jest też, aby zwrócić uwagę na to, czy przyznane odszkodowanie nie jest zaniżone. Dlatego też warto wybierać sprawdzonego eksperta samochodowego, który specjalizuje się w rzeczoznawstwie motoryzacyjnym. Ubezpieczyciel ma 30 dni na wypłatę stosowanego odszkodowania od dnia zgłoszenia szkody lub w ciągu 14 dni od dnia dostarczenia ostatniego dokumentu w sprawie.