Zamieście 83  34-650 Tymbark     piotrkubatek@gmail.com     606 289 087

Cover Image

3 czynniki wpływające na wycenę szkody samochodowej

Maj 27, 2020
Czas czytania: 3 minut

Wycena szkody samochodowej przez rzeczoznawcę to kompleksowa czynność, która zawsze jest wynikiem analizy wielu różnorakich czynników. Które z nich mają największy wpływ na ostateczną wartość?

Uszkodzenia samochodu

Pierwszym i oczywistym czynnikiem, który ma wpływ na wycenę jest to, jakim uszkodzeniom uległ pojazd. Aby określić wartość koniecznych napraw, rzeczoznawca, który posiada specjalistyczną wiedzę oraz certyfikaty, posługuje się specjalnym eksperckim oprogramowaniem, służącym do kalkulowania kosztów napraw i wyceny wartości pojazdów. W takim programie dostępne są ceny części i zakres czasochłonności prac, dostarczane bezpośrednio przez dystrybutorów pojazdów.

Koszty napraw w zależności od regionu na mapie kraju

Kolejnym czynnikiem, który ma wpływ na wycenę szkody samochodowej jest to, gdzie zarejestrowany jest pojazd, a tym samym gdzie może przebiegać proces jego naprawy. Dlaczego jest to istotne? Przede wszystkim ze względu na fakt, że stawki te będą w sposób znaczący różnić się ze względu na region. Zupełnie inne mogą być na terenie Polski centralnej, inne zaś na wschodzie lub południu kraju, przy czym zazwyczaj stawki te są uśrednionymi kwotami z nieautoryzowanych warsztatów naprawczych.

Cechy związane bezpośrednio z danym samochodem

Aby rzeczoznawca mógł w sposób rzetelny wycenić szkodę samochodową, powinien również posiadać bardzo szeroką wiedzę na temat indywidualnych cech związanych z konkretnymi pojazdami. Musi wówczas rozważyć takie czynniki jak marka samochodu, moc jednostki napędowej, wyposażenie, stan techniczny czy historię danego modelu. Dzięki wzięciu pod uwagę tych czynników wycena będzie bardziej adekwatna do stanu faktycznego.

Celem wyceny wartości szkody w przypadkach kiedy ubezpieczyciel zaniża wartość szkody wpływ mają takie czynniki jak:

  • zakres uszkodzeń czy szkoda całkowita czy częściowa,
  • z jakiego ubezpieczenia powstała szkoda z OC czy AC,
  • znajomość technologii napraw pojazdów przez osobę wydającą opinię odnośnie kosztów naprawy.

Rzetelna wycena szkód samochodowych wymaga specjalizacji w tym zakresie, dlatego też serdecznie zachęcam Państwa do skorzystania z moich usług. Jestem certyfikowanym rzeczoznawcą samochodowym współpracującym także z Polskim Związkiem Motorowym, co potwierdza moje doświadczenie w tej dziedzinie, gwarantując tym samym najwyższą jakość usług.